Glenn Doman tehnika

Saturs

Mūsdienu pasaulē daudzi vecāki domā, ka jo ātrāk viņi sāk attīstīt aktivitātes ar bērnu, jo labāk. Domājot par to, kā to izdarīt labāk, viņi meklē piemērotu tehniku. Viens no slavenākajiem ir Glen Doman tehnika. Sīkāk apskatīsim, kādas ir šīs tehnikas iezīmes un kā tas darbojas.

No Glenn Doman dzīves

1919. gadā Glen Doman dzimis vienā no vecākajām ASV pilsētām - Filadelfijā. Beidzis Pensilvānijas Universitāti 1940. gadā, viņš sāka savu fizioterapeita karjeru slimnīcā. Tieši šeit viņš sāk darbu, lai izpētītu, kā attīstās bērnu smadzenes. Tomēr kara sākums to pārtrauc. 1941. gadā Doman dodas uz armiju kā brīvprātīgais, kas ir apmācīts kājnieku virsnieku kursos. Viņa kalpošana beidzas ar kājnieku uzņēmuma komandiera nosaukumu ar balvu par krustu par izciliem nopelniem.

Atgriežoties pie medicīnas pēc kara, Glen Doman kopā ar kolēģiem sāk palīdzēt bērniem ar dažādiem smadzeņu ievainojumiem un smagu nervu sistēmas bojājumu. 1955. gadā viņš nodibināja bezpeļņas institūtu cilvēka potenciāla attīstībai. Institūta teorētiskā un praktiskā bāze bija Domana metode.

Doman un viņa līdzīgi domājošie kolēģi vairāk nekā 20 gadus, pastāvīgi strādājot, veicot daudzus pētījumus, eksperimentus, eksperimentus, izdarot secinājumus, nonākot pie secinājumiem, meklēja veidus un iespējas, kā izārstēt šādus bērnus. spēcīga attīstības kavēšanās, kas nespēj uztvert pasauli un sazināties). Viņi uzskatīja, ka ir svarīgi ārstēt cēloni - smadzenes, nevis bojājumu sekas, t.i. ķermeni.

1960. gadā Doman publicē rakstu Amerikas Medicīnas asociācijas žurnālā par metodisko darbu un bērnu ar smadzeņu bojājumiem ārstēšanu un viņu rehabilitācijas rezultātiem. Toreiz ļoti daudz cilvēku uzzināja par viņu. Viņa darbs radīja "mīksto zinātnisko revolūciju".

No šī laika kopā ar saviem kolēģiem Doman aktīvi turpināja darbu, attīstot un uzlabojot jaunas programmas un metodes bērnu veselības uzlabošanai. Lai gūtu panākumus savā darbā, viņam tika piešķirtas vairākas balvas.

Grāmatā "Bērna harmoniskā attīstība" var atrast pilnīgāku viņa metodes aprakstu.

Kad es varu sākt nodarbības?

Viņa novērojumu rezultātā Doman secināja, ka bērni savā dzīvē nemācās tik daudz, cik informācija var mācīties pirmajos sešos dzīves gados. Gandrīz no dzimšanas bērns ir gatavs saprast pasauli, viņš ir ieinteresēts viss, kas ir viņa vidē. Šajā vecumā jums nav jāturpina motivēt bērnu. Nodarbības jāorganizē izklaidējošas spēles veidā.

Pēc viņa domām jūs varat sākt mācīt bērnus no 3 mēnešiemjo šajā vecumā drupas reaģē uz objektiem.. Izglītības process sākas ar karšu demonstrēšanu uz īsu laiku (burtiski pāris sekundes uz karti). Ir nepieciešams, lai kartēs tiktu attēloti reāli priekšmeti: dārzeņi, augļi, dzīvnieki, mēbeles, transports, ģeometriskie attēli utt.

Izglītību ar G. Domana metodi var sākt no 3 mēnešiem

Domana tehnika

Doman jau daudzus gadus ir veicis dažādus pētījumus, kas vērsti uz darbu ar bērniem, kas atpaliek attīstībā. Tomēr, aplūkojot, kā viņu brāļi un māsas, kas bija pilnīgi veselīgas, pievienojās klasēm ar lielu interesi un guva lielus panākumus, viņš izveidoja metodiku, kas tika izstrādāta, ņemot vērā viņu intereses un vajadzības.

Galvenie noteikumi, uz kuriem balstās metodoloģija:

 • Cilvēka smadzenes aug un attīstās, tikai pastāvīgi strādājot.
 • Lai panāktu lielus panākumus bērna intelekta attīstībā, viņa smadzenes ir aktīvi jāstrādā no dzimšanas līdz 3 gadiem.
 • Fiziskajai attīstībai ir svarīga loma smadzeņu un mehānisko inteliģences nobriešanā.
 • Kamēr bērns nav piecus gadus vecs, viņa smadzenes saņem jaunas zināšanas, tāpēc nav nepieciešams papildus motivēt bērnu.

Doman mācīšanās principi

 • Mācīšanās process ir jāsāk pēc iespējas ātrāk, jo jaunāks bērns, jo vieglāk būs mācīties.
 • Neaizmirstiet slavēt bērnu un patiesi priecāties par viņa panākumiem.
 • Bērns ir arī indivīds, kuram ir jāparāda cieņa un uzticība.
 • Apmācība jāveic ar prieku.
 • Apmācībai jānotiek piemērotā vidē.
 • Nodarbībai jābeidzas pirms bērns garlaicīgi vai garlaicīgi.
 • Ļoti bieži jāsniedz jauna informācija apmācībai.
 • Nodarbību regulitāte, konsekvence un organizācija ir ļoti svarīga.
 • Nav nepieciešams pārbaudīt, kā bērns uzzināja šo informāciju.
 • Tas prasa rūpīgu sagatavošanu nodarbībām, viss ir jādara iepriekš.
 • Nekavējoties pārtrauciet nodarbību, ja pēkšņi bērns vai jūs jūtaties garlaicīgi.
Mācīšanās procesam vienmēr jānotiek spēles veidā, pacietīgi un bez piespiešanas.

Fiziskā attīstība

Tā ir fiziskā attīstība, ko Glen Doman savā sistēmā pievērš lielu uzmanību. Viņš ir pārliecināts, ka tas ir tieši saistīts ar bērna inteliģences attīstību. Tāpēc jums ir nepieciešams pievērst uzmanību laba fiziskajai attīstībai no dzimšanas brīža.

Bērna vajadzības peldēšanā, staigāšanā, pārmeklēšanā, satveršanā tiek dotas viņam pēc dabas. No bērna parādīšanās brīža līdz pasaulei nepieciešams apstiprināt to attīstību, lai bērnam nodrošinātu pilnīgu pārvietošanās brīvību. Palīdzot bērnam aktīvi darboties no dzimšanas, vecāki palīdz viņam attīstīties intelektuāli daudz ātrāk nekā viņa vienaudži.

Par bērna fizisko aktivitāti jāizveido atbilstoši apstākļi.

Tas var palīdzēt izveidot īpašu ierakstu. Ir nepieciešams, lai drupatas atrastos starp sāniem, gandrīz pieskaroties viņu apakšdelmiem un augšstilbiem. Trase atrodas uz neliela slīpuma. Vislabāk, tās virsmas ir gludas, nav nepieciešamas segas vai matrači. Lai valkāt bērnu, kas pārmeklē tur, jums ir jābūt minimālam.

Dienas laikā bērnam vismaz 3-4 stundas jātērē. Šādā trasē bērns varēs pārmeklēt diezgan lielu attālumu, un, ja tas ir pienācīgi organizēts, viņš pēc četriem mēnešiem aktīvi sāks pārmeklēt. Pateicoties tam, turpināsies bērna aktīvā intelektuālā attīstība, viņa smadzenes un iespējas uztvert jauno.

Ar trases palīdzību notiek iedzimtu refleksu stimulēšana, kas imitē intrauterīno telpu, kad drupana atceras savu pirmo refleksu, kura palīdzību viņš piedzima.

Māciet savu bērnu, lai pārvarētu šķēršļus ar dažādiem veltņiem un kāpnēm. Griezieties un pagrieziet to tik bieži, cik vien iespējams, tas veicinās līdzsvaru. Palīdziet un iedrošiniet bērnu viņa mēģinājumos staigāt, braukt, peldēties.

Jaundzimušajiem Glen Doman ir izveidojis savu līdzsvara programmu - dinamisku vingrošanu, ko jūs varat veiksmīgi izmantot mājās.

Domanas metodes būtība

Kopā ar aktīvo fizisko attīstību vienlaikus varat sākt intelektuālos vingrinājumus.Šim nolūkam tiek izmantotas kartes ar lieliem reāliem attēliem un paraksts. Ar viņu palīdzību bērns ir vieglāk apgūt jaunu informāciju, saņem vajadzīgo slodzi smadzeņu attīstībai.

Jūs varat iegādāties gatavus karšu komplektus, atrast tos internetā un drukāt uz krāsu printera vai padarīt tos pats. Visām kartēm jābūt baltam fonam, katram - tikai vienam attēlam. Paraksts tiek uzrakstīts no apakšas lielos sarkanos burtos. Pēc iespējas biežāk piedāvājiet savam bērnam jaunu, interesantu informāciju. Ja tas netiek darīts, tad bērns ļoti ātri šīs darbības nebūs interesantas.

Nodarbību sākumā būs nepieciešamas piecas vienas līnijas kartes. Katra karte bērnam tiek rādīta 5-10 sekunžu laikā, vārds zem tā ir skaidri un skaļi nolasīts. Pēc aptuveni trīs stundām jūs varat sākt nomainīt kartes vienā no komplektiem. Rādīt vienu bērnu tikai vienu reizi stundā. Nepieciešams darīt vismaz 3 reizes dienā. Jums būs vismaz 15 kartes hits dienā.

Ko jūs būtu mācījis bērnam, negaidiet tūlītējus rezultātus. Jūs redzēsiet rezultātus, kad bērns ir gatavs tos parādīt jums. Pārliecinieties, ka drupas dzird visu un atceras, ka ar to nodarbojas, jūs tērēt laiku veltīgi.

Kā mācīt lasīt Doman sistēmā

Aplūkojot vārdus, kas rakstīti, bērns nav informēts par to nozīmi. Ja viņš kopā ar vārda parādīšanu to izrunās, tad mehāniskā iegaumēšana darbosies, bērna smadzenes sapratīs saņemto informāciju, savienojot to kopā. Tādā veidā bērns sāk saprast lasīšanas likumus, tāpat kā mutvārdu runas attīstībā.

Glen Doman ir pārliecināts, ka jau pusgadu drupas jau ir sākušas mācīties lasīt šādā veidā.

Lai strādātu, būs nepieciešama karte ar vārdiem. To izmēram jābūt 10 * 50 cm, teksts ir spilgti sarkans, fonts ir 1,5 cm biezs, un katram burtam jābūt 7,5 cm augstam. Mēģiniet atrast vārdus, ko bērns labi zina (mamma, tētis, vectēvs, jūs varat izmantot savu iecienītāko ēdienu, apģērbu, mājdzīvnieku vārdus).

Mēģiniet ievērot šādu apmācību shēmu:

 • Vārdu kopa ir piecu vārdu grupa, kuru apvieno viena tēma.
 • Nepieciešams darīt trīs reizes dienā.
 • Pirmā diena. Parādiet bērnam vienu vārdu kopumu. Runā vārdus skaidrā, vienmērīgā balsī. Katram vārdam ir nepieciešams tērēt ne vairāk kā 15 sekundes. Izrādās 3 nodarbības ar vienu vārdu kopumu.
 • Otrā diena. Pievienojiet vēl vienu vārdu, kas jau parādīts. Mēs saņemsim 6 nodarbības dienā (3 ar agrāko vārdu kopu, 3 ar jaunu) un divus vārdus.
 • Trešā diena. Trīs vārdi un deviņas stundas.
 • Ceturtā diena. Četri vārdi un 12 nodarbības.
 • Piektā diena. Pieci vārdi un 15 nodarbības dienas laikā.
 • Sestā diena. Jūs pievienojat vēl vienu vārdu kopu, bet tajā pašā laikā jūs izslēgsiet vienu vārdu no pieciem iepriekšējiem kopumiem.

Ievērojot šo shēmu, jūs pastāvīgi nomainīsiet vārdu kopas, katru reizi pievienojot jaunu. Vispirms parādiet vārdus, tad frāzes, un tad jūs varat mēģināt parādīt visus teikumus.

Kā mācīt skaitīt

Pieaugušie, kas dzirdējuši vārdu "divi", iedomāties skaitli, un bērni domā ar faktiem. Viņi prezentēs divus punktus, divus konfektes, divus ābolus, taču viņi pat neuzminēs, ka vārds „divi” saistās ar skaitļa attēlu. Doman, veidojot metodiku, paļāvās uz šo bērnu raksturīgo iezīmi. Ļaujot savam bērnam mijiedarboties ar konkrētiem faktiem, nevis abstraktiem jēdzieniem, jums būs lieliska iespēja uzzināt kontu, neaprakstot, noteikt, cik lietas ir attēlotas, uzzināt par matemātiskajām pamatdarbībām.

Lai apmācītu savu kontu, jums būs nepieciešamas 100 kartes ar izmēru 27 * 27 cm, sarkanie punkti uz kartes ir izkaisīti no 1 līdz 100. To diametrs nedrīkst pārsniegt 2 cm.Klasē bērns sākotnēji apgūs jēdzienu "daudzums", tad jēdziens "vienādojums". Pēc tam jūs varat sākt mācīties, lai atrisinātu problēmas. Tikai tad, Doman, ir iespējams iepazīstināt bērnu ar skaitļu grafisko attēlojumu, jēdzienu “skaitlis”. Pēdējā lieta ir risināt digitālos vienādojumus.

Matemātikas apguves princips ir līdzīgs mācīšanās lasīt. Tikai klases sākumā jāpievērš pietiekama uzmanība kartēm no 1 līdz 5 un no 5 līdz 10.

Iepazīstieties ar pamatdarbībām arī ar punktu palīdzību. Piemēram, mācoties atņemt 2 no 3, izrunājot darbību (trīs mīnus divas vienādas), demonstrējiet atbilstošās kartes ar trim punktiem, mīnus zīmi, diviem punktiem, vienādu zīmi, vienu punktu.

Pat pus minūti jūs varat daudz iemācīties

Salīdzinot ar cilvēka smadzenēm, Glen Doman izvirza vismodernāko datoru, kas apkopo, pamatojoties uz faktiem. Viņš uzskata, ka ir pilnīgi bezjēdzīgi kaut ko paskaidrot bērnam ilgi un gaidīt gudras domas un pareizus lēmumus par darbībām, kas viņam jāveic pēc tam. Bērnam ir jānodrošina precīza, pieejama un skaidra informācija. Lai to izskaidrotu, viņš sniedz šādu piemēru.

Aplūkojot suni, bērns jūs interesē. Ko jūs varat darīt:

 • atlaist viņu ar vārdiem: "Atstāj mani tikai, man nav laika";
 • pastāstiet drupatas: "Tas ir woof-woof";
 • īsa atbilde: "Šis ir suns";
 • teiksim: "Šis ir Sv. Bernāra suns";
 • rādīt suņu attēlus;
 • parādīt attēlus ar dažādām suņu šķirnēm un sakiet: „Skatieties, tur ir dzīvnieki, kurus sauc par suņiem, bet tie var būt atšķirīgi. Ir pūdelis, vācu aitu suns, Dobermanis, čau-čau, taksis, utt.

No pēdējās atbildes bērns pats varēs izdarīt nelielu atklājumu, saprotot, ka visiem suņiem ir kopīgas iezīmes - tas ir ķepu skaits, astes, vilnas klātbūtne, bet tajā pašā laikā tie var atšķirties pēc krāsas, lieluma, matu garuma, astes, ausu un ausu formas un Tādā veidā, tikai pus minūti, bērns spēs sasniegt milzīgu intelektuālo darbu un paātrināt smadzeņu darbību.

Mēģiniet sniegt bērnam sīkākas atbildes, viegli saprotamas un balstītas uz faktiem.

Enciklopēdisku zināšanu iegūšana

Ja jums sekos Doman, tad jums ir jāsaprot, ka cilvēka dzīves mērķis ir iegūt daudzpusējas zināšanas par pasauli. Paskaidrojumi un paskaidrojumi bērniem nesniegs nekādu labumu, viņu smadzenes spēj uztvert tikai faktus.

Lai mācītos ar kartēm, lai dotu bērnam patiesi enciklopēdiskas zināšanas, ir nepieciešams:

 • visas kartes detaļas bija skaidri redzamas;
 • katrā kartē bija tikai viens vienums;
 • visiem attēlotajiem priekšmetiem bija nosaukums;
 • šis objekts bērnam iepriekš nebija zināms;
 • kartes bija diezgan lielas (28 * 28 cm);
 • kartes bija tīras.

Ar kartēm nepieciešams apstrādāt vidēji 30 sekundes.

Negatīvie punkti

Šķiet, ka viss Domanas metodē ir skaidrs, pieejams, skaidrs un loģisks. Tomēr, tāpat kā jebkurā citā metodē, tam ir negatīvi aspekti.

 • Nepietiek ar to, ka bērns zina faktus, viņam ir jāspēj tos piemērot dzīvē, izmantot tos. Pretējā gadījumā visa informācija, ko viņš saņem, būs tikai atkritumi.
 • Liela slodze uz bērna smadzenēm var izraisīt negatīvas sekas. psihisko traucējumu, garastāvokļa svārstību, apetītes trūkuma, komunikācijas problēmu, pastiprinātas trauksmes, neaizsargātības, jutīguma dēļ.
 • Nepieciešams, lai apmācība atbilstu bērna vecumam. Ja bērns redz suni, viņš saistīs savu tēlu ar vārdu „suns”, un saskaņā ar Domanu šis vārds radīs asociāciju ar karti. Piemēram, redzot žirafi vai ziloni realitātē, drupas vienkārši nevar tos atpazīt.
 • Bērna pasivitāte, radošo un radošo mirkļu trūkums mācībās. Bērns nemācās patstāvīgi atrast informāciju, ziņkārība tiek izbalēta.
 • Bērnam gandrīz nav laika tērzēt ar draugiem, spēlēt. Uzmanība netiek pievērsta estētiskai, emocionālai, morālai attīstībai. Vecāki tērē daudz laika, gatavojoties nodarbībām: viņi izdara kartes, šķiro, izvēlas piemērotus, utt.
 • Ne visas sajūtas ir iesaistītas. Nav taustes, nav smaržas vai garšas pumpuru.
 • Mehāniska vārdu saglabāšana, mācoties lasīt. Ja bērns tekstā sastopas ar nepazīstamiem vārdiem, viņš nevarēs to izlasīt un saprast lasījuma nozīmi.
 • Saskaņā ar metodi ir nepieciešams pievienot lasāmajam tekstam attēlus. Nākotnē bērnam būs grūti iemācīties lasīt tekstus bez ilustrācijām, viņš diez vai saprot, ko viņš lasa. Tas viss var novest pie nevēlēšanās iesaistīties fakts, ka viņš ir neinteresants vai slikts darbā.
 • Aktīvo spēļu aktivitāšu trūkums, kurā bērnam ir vieglāk apgūt jaunu informāciju.

Secinājums

Glenn Domanas tehnika var lielā mērā palīdzēt vecākiem attīstīt savus bērnus un pat augt ģēniji un geeks. Tomēr Ir jāņem vērā bērna vecuma iespējas, pareizi vērsties pie klases, lai uzraudzītu bērna veselību, ņemtu vērā viņa individuālās spējas. Jūs nevarat piespiest bērnu iesaistīties. Vislabāk ir veikt visaptverošus vingrinājumus rotaļīgā veidā un neaizmirstiet slavēt un iedrošināt par katru, pat nelielu sasniegumu.

Skatiet šādus videoklipus par Glen Doman metodi.

Informācija, kas sniegta atsauces nolūkos. Nelietojiet pašārstēšanos. Pēc slimības pirmajiem simptomiem konsultējieties ar ārstu.

Grūtniecība

Attīstība

Veselība