Vakcinācijas grafiks bērniem Krievijā

Saturs

Katrā valstī valsts līmenī tiek izveidots kalendārs, saskaņā ar kuru tiek vakcinēti bērni. Apskatīsim vakcinācijas grafiku Krievijā, it īpaši tāpēc, ka kopš 2014. gada tas ir nedaudz mainījies.

Aprēķiniet imunizācijas grafiku
Ievadiet bērna dzimšanas datumu

Kontrindikācijas

Pirms uzzināt par vakcinācijas laiku, vecākiem ir jāzina faktori, kas ir iemesli, kādēļ bērns vispār nav vakcinēts vai uz noteiktu laiku.

 • Šķērslis jebkuras vakcīnas ieviešanai ir nelabvēlīga reakcija uz šīs zāles ievadīšanu pagātnē (parādījās spēcīga nevēlamā reakcija vai parādījās komplikācijas).
 • Tāpat nevienu vakcīnu nevar ievadīt kopā ar imūndeficītiem, ļaundabīgiem audzējiem un imūnsistēmas funkcijas samazināšanos zāļu iedarbībā.
 • Kontrindikācijas BCG ieviešanai ir mazs dzimšanas svars (mazāks par 2 kg).
 • DTP vakcinācija netiek veikta progresējošu nervu sistēmas slimību un krampju sindroma klātbūtnes gadījumā.
 • Masalu, parotītu un masaliņu vakcīnām nedrīkst būt alerģijas pret aminoglikozīdiem.
 • Ja bērns ir alerģisks pret olu baltumu, viņam nevajadzētu lietot zāles pret masaliņām, masalām, gripu un parotītu.
 • Nav iespējams vakcinēt pret B hepatītu, ja Jums ir alerģija pret maizes raugu.
Pārbaude pirms vakcinācijas
Pirms vakcinācijas nepieciešams novērtēt bērna stāvokli un iepazīties ar kontrindikācijām.

Tabula

Kāda veida infekcija ir vakcīna

Vakcinācijas noteikumi

Revakcinācijas noteikumi

Funkcijas

B hepatīts

1 - pirmajās 24 stundās pēc dzimšanas;

2 - 1 mēneša laikā;

3 - 6 mēnešu laikā

-

Ja bērns atrodas riska grupā, trešā vakcinācija tiek atlikta līdz 2 mēnešu vecumam, un ceturto vakcināciju veic 1 gadu.

Tuberkuloze

1 - 3-7 dienu laikā

1 - 6-7 gadu laikā;

2 - 14 gadu vecumā

Primāro vakcināciju veic ar BCG-M, un BCG vakcīna tiek ievadīta paaugstinātam tuberkulozes riskam bērnam (dzīvo reģionā ar augstu saslimstības līmeni, tuberkulozes klātbūtne tuvos radiniekos).

Difterija

1 - 3 mēnešu laikā;

2 - 4,5 mēnešu laikā;

3 - 6 mēnešu laikā

1 - 18 mēnešu laikā;

2 - 6-7 gadu laikā;

3 - 14 gadu vecumā

Sākot no otrās revakcinācijas, tiek izmantota vakcīna ar mazāku antigēnu daudzumu.

Klepus

1 - 3 mēnešu laikā;

2 - 4,5 mēnešu laikā;

3 - 6 mēnešu laikā

1 - 18 mēnešu laikā

Vakcinācija tiek veikta ar visaptverošu vakcīnu, kas arī aizsargā pret stingumkrampjiem un difteriju.

Stingumkrampji

1 - 3 mēnešu laikā;

2 - 4,5 mēnešu laikā;

3 - 6 mēnešu laikā

1 - 18 mēnešu laikā;

2 - 6-7 gadu laikā;

3 - 14 gadu vecumā

Sākot no otrās revakcinācijas, tiek izmantota vakcīna ar mazāku antigēnu daudzumu.

Pneimokoku infekcija

1 - 2 mēnešu laikā;

2 - 4,5 mēnešu laikā;

1 - 15 mēnešu laikā

Hemofīla infekcija

1 - 3 mēnešu laikā;

2 - 4,5 mēnešu laikā;

3 - 6 mēnešu laikā

1 - 18 mēnešu laikā;

Riski tiek vakcinēti bērniem.

Poliomielīts

1 - 3 mēnešu laikā;

2 - 4,5 mēnešu laikā;

3 - 6 mēnešu laikā

1 - 18 mēnešu laikā;

2 - 20 mēnešu laikā;

3 - 14 gadu vecumā

Pirmajām divām vakcīnām tiek izmantota inaktivēta vakcīnas versija, tad bērniem tiek ievadīta dzīva vakcīna.

Masaliņas

1 - 12 mēnešu laikā

1 - pēc 6 gadiem

Vakcinācijai tiek izmantota arī visaptveroša vakcīna, kas arī aizsargā pret masalām un cūciņām.

Masalas

1 - 12 mēnešu laikā

1 - pēc 6 gadiem

Vakcinācijai tiek izmantota arī visaptveroša vakcīna, kas arī aizsargā pret masaliņām un parotītu.

Parotīts

1 - 12 mēnešu laikā

1 - pēc 6 gadiem

Vakcinācijai tiek izmantota arī visaptveroša vakcīna, kas arī aizsargā pret masalām un masaliņām.

Gripas

No 6 mēnešiem

-

Vakcinācija tiek veikta katru gadu.

Turklāt bērni tiek vakcinēti pret masaliņām 13 gadu vecumā un masalu 15-17 gadu vecumā, ja bērni nav vakcinēti pret šīm infekcijām, nav bijuši slimības vai saņēmuši tikai pirmo vakcīnu.

Vakcinācijas veidi

Vakcīnu var ievadīt bērnam šādos veidos:

 1. Intramuskulāri. Tas ir viens no visizplatītākajiem veidiem, kā nodrošināt diezgan strauju zāļu absorbciju. Imunitāte pēc šādas ievadīšanas veidojas ātri, un alerģiju risks ir mazāks, jo muskuļi ir labi apgādāti ar asinīm un izņemti no ādas. Bērni, kas jaunāki par diviem gadiem, intramuskulāras vakcinācijas tiek veikti augšstilbā. Injekcija tiek veikta anterolaterālajā rajonā, virzot adatu perpendikulāri ādai. Bērniem, kas vecāki par diviem gadiem, vakcīna tiek injicēta deltveida muskulī. Ievads gluteusa muskuļos netiek izmantots adatas nelielā garuma dēļ (injekcija tiek veikta subkutāni).
 2. Subkutāni. Šādā veidā tiek ievadīts liels skaits zāļu, piemēram, masaliņu, cūciņu un masalu vakcīna. Tās atšķirības ir precīzākas devas nekā iekšķīgi un intradermāli, kā arī zemāka uzsūkšanās ātrums un imunitātes veidošanās, kas ir vērtīga, ja rodas problēmas ar asins recēšanu. Tajā pašā laikā vakcīnas pret trakumsērgu un B hepatītu nevar ievadīt zem ādas. Subkutānai vakcinācijai paredzētās injekcijas vietas ir plecu, augšstilba priekšpuses vai platība zem plātnes.
 3. Intrakutāli. Šīs vakcinācijas metodes izmantošanas piemērs ir BCG ieviešana. Injekcijai tiek izmantota šļirce ar plānu adatu. Injekciju veic plecu zonā. Tajā pašā laikā komplikāciju profilaksei ir svarīgi, lai zāles netiktu ievadītas zem ādas.
 4. Caur muti. Šo zāļu lietošanas metodi sauc arī par perorālu. Vakcinācijas ar šo metodi piemērs ir polio vakcinācija kā perorāls preparāts. Šī tehnika ir ļoti vienkārša - pareizais zāļu daudzums nokrīt bērna mutē.
 5. Degunā. Šādā veidā tiek ievadītas vakcīnas ūdens šķīduma, krējuma vai ziedes veidā (piemēram, masaliņu vai gripa). Metodes mīnuss ir devas sarežģītība, jo daļa zāļu nonāk gremošanas traktā.
Vakcinācija
Lielākā daļa vakcināciju, saskaņā ar kalendāru, tiks veikti bērna dzīves pirmajā gadā.

Revakcinācija

Revakcināciju sauc par manipulācijām, nodrošinot imunitātes saglabāšanu pret slimībām, kurām bērns iepriekš bija vakcinēts. Bērns tiek atkārtoti injicēts ar narkotiku, lai atkārtota antivielu ražošana palielinātu aizsardzību pret konkrētu slimību.

Atkarībā no vakcinācijas revakcināciju var veikt 1-7 reizes, un dažreiz ne. Piemēram, netiek veikta revakcinācija pret B hepatītu, un pret tuberkulozi tiek veikti tikai negatīvi Mantoux rezultāti. Pret slimībām, piemēram, masaliņām, garo klepu, parotītu, pneimokoku infekciju un masalām, revakcinācija tiek veikta tikai vienu reizi, bet imunitātes saglabāšana pret stingumkrampjiem un difteriju prasa regulāru revakcināciju līdz dzīves beigām.

Vakcīnas intravenoza ievadīšana deltveida muskulī
Lielākā daļa vakcīnu tiek ievadītas intramuskulāri.

Vakcinācijas grafiks pēc vecuma

Līdz 1 gadam

Pati pirmā vakcīna, kuru jaundzimušais bērns sastopas, kamēr vēl atrodas grūtniecības un dzemdību slimnīcā, ir vakcīna pret B hepatītu. To veic pēcdzemdību perioda pirmajā dienā. No trešā līdz septītajai dzīves dienai bērnam tiek dota BCG. Injekcija tiek veikta dzemdību slimnīcā intrakutāli bērna plecā. Vakcinācijas mēnesī pret B hepatītu tiek atkārtots.

Trīs mēnešu bērns gaida vairākas vakcīnas. Šajā vecumā, vakcinēti pret poliomielītu, pneimokoku infekcija, klepus, stingumkrampji un difterija. Ja bērns ir pakļauts riskam, viņš saņem vakcīnu pret hemofilisku infekciju. Tāds pats vakcinācijas saraksts ir raksturīgs 4,5 un 6 mēnešu vecumam, izņemot pneimokoku vakcīnu, kas vakcinēta tikai divas reizes (3 mēnešos un 4,5 mēnešos).Turklāt, pēc 6 mēnešu vecuma, trešo reizi vakcinēti pret B hepatītu.

Zīdaiņu vakcinācija
Tas ir pateicoties vakcinācijai, ka bērni neslimst ar šīm nāvējošajām slimībām.

Līdz 3 gadiem

Vienu gadu vecs bērns tiek nosūtīts vakcinācijai pret parotītu, masaliņām un masalām. Vakcīna, kas aizsargā pret šīm infekcijām, ir sarežģīta, tāpēc būs tikai viena injekcija. Arī pēc 1 gada bērni, kuriem draud šī slimība, tiek vakcinēti pret B hepatītu.

15 mēnešu vecumā bērns piedzīvos revakcināciju no pneimokoku infekcijas. 1,5 gadu laikā sākas revakcinācija no stingumkrampjiem, poliomielīta, difterijas un garo klepu. Vēl viena revakcinācija pret poliomielītu tiek veikta divdesmit mēnešu vecumā.

Līdz 7 gadiem

6 gadu vecumā bērns gaida revakcināciju pret cūciņām, masalām un masaliņām. Septiņu gadu vecs bērns tiek vakcinēts ar BCG, ja tam ir pierādījumi. Arī šajā vecumā bērns saņem ADS vakcīnu, kas atbalsta viņa imunitāti pret stingumkrampjiem un difteriju.

Līdz 14 gadu vecumam

13 gadu vecumā bērni tiek vakcinēti selektīvi - ja bērns pirms tam nav vakcinēts vai nav informācijas par iepriekšējām vakcinācijām. Meitenēm tiek piešķirta arī masaliņu vakcīna.

Līdz 18 gadu vecumam

14 gadu vecumā atkal nākas veikt atkārtotu vakcināciju pret tādām infekcijas slimībām kā stingumkrampji, poliomielīts, tuberkuloze un difterija. Arī šobrīd ir iespējams vakcinēt pret masalām un B hepatītu, ja iepriekš nav veikta vakcinācija pret šīm vīrusu infekcijām.

Vakcinācija pieaugušajiem
Daudzas vakcinācijas tiks veiktas no skolas.

Sagatavošanās vakcinācijai

Pirms bērna vakcinēšanas ir nepieciešams noteikt viņa veselības stāvokli. Tas palīdzēs pārbaudīt speciālistus (bieži vien nepieciešams, lai parādītu bērnu neirologu vai alergologu), kā arī urīnu un asins analīzes. Pirms vakcinācijas ir svarīgi nemainīt bērna uzturu un neiekļaut tajā jaunus produktus.

Tāpat vecākiem ieteicams iepriekš iegādāties pretdrudža līdzekļus, jo daudziem bērniem ir reakcija uz vakcīnu. Ja pastāv alerģiskas reakcijas risks, dažas dienas pirms vakcinācijas un dažas dienas pēc injekcijas ir vērts dot bērnam antihistamīnu. Vakcinējot bērnus līdz vienam gadam klīnikā, ir vērts ņemt līdzi tīru autiņbiksīšu, kā arī rotaļlietu.

Padomi

PVO un ārsti aktīvi veicina un iesaka vakcināciju, tomēr vakcinācijai ir nepieciešama vecāku piekrišana. Vienmēr ir bijuši vecāki, kas atteicās bērniem vakcīnu sniegt dažu iemeslu dēļ. Bieža neveiksme ir izraisījusi infekciju, piemēram, garo klepu un difteriju, biežuma palielināšanos. Turklāt pastāv liels risks, ka vakcīnas noraidīs poliomielīta uzliesmojumi un citas bīstamas infekcijas. Protams, vakcināciju nevar attiecināt uz pilnīgi drošām procedūrām, bet vakcināciju drošība ir daudz augstāka par slimību, ko vakcinācijas novērš.

Vecākiem nav ieteicams pārtraukt vakcinācijas grafiku. Tas ir īpaši svarīgi vakcinācijai pret difteriju. Jūs varat atteikt vai izlaist tikai revakcināciju. Ja neesat pārliecināts, vai vakcīna kaitēs Jūsu bērnam, sazinieties ar imunologu, kurš, ja ir pagaidu kontrindikācijas (piemēram, diatēze), izstrādās individuālu vakcinācijas plānu Jūsu bērnam.

Komplikāciju iespējamība pēc vakcinācijas
Komplikāciju iespējamība pēc vakcinācijas veselam bērnam ir gandrīz nulle.
Pirms vakcinācijas ir svarīgi pārliecināties, ka ne tikai bērns ir vesels, bet arī kontrindikāciju laika beigas. Ja bērnam ir bijusi akūta infekcija, vakcīnu var ievadīt tikai vismaz 2 nedēļas pēc atveseļošanās.
Informācija, kas sniegta atsauces nolūkos. Nelietojiet pašārstēšanos. Pēc slimības pirmajiem simptomiem konsultējieties ar ārstu.

Grūtniecība

Attīstība

Veselība