Kad bērns sāk turēt savu galvu?

Saturs

Jaundzimušais bērns izskatās vājš un neaizsargāts. Viņš gandrīz nekontrolē rokas un kāju kustību, acs āboli. Visi drupatas muskuļi ir maz stresa. Par mēnešiem, kas pavadīti manas mātes dzemdē, bērns ir pieradis piedzīvot saspringumu, un tāpēc viņam ir ļoti grūti pielāgoties plašajai jaunajai pasaulei, kurā viņš ieradās savā dzimšanas dienā. Katra jaunā prasme, ko bērns iegūst, dod viņam jaunas iespējas, lai saprastu pasauli.

Viena no pirmajām iemaņām ir spēja saglabāt savu galvu. Šajā rakstā mēs jums pastāstīsim, kad bērni sāk paturēt savas galvas un vai vecāki var ietekmēt šīs prasmes apgūšanas ātrumu.

Par prasmēm un terminiem

Bērna fiziskās attīstības pāreja pēc būtības tiek nodrošināta noteiktos posmos. Neviena no tām nevar notikt, pirms iepriekšējais ir apgūts. Tā kā iedzimtais muskuļu tonuss samazinās, nervu sistēma uzlabojas, muskuļu audi, kauli aug, garīgā attīstība, bērnam ir iespēja apgūt jaunu prasmi.

Pirmā prasme ir spēja pacelt un turēt galvu vertikāli. Ir skaidrs, ka uzreiz bērns nemācās turēt galvu vienmērīgu un garu, jo tas prasa noteiktu kakla muskuļu apmācību; bet bērni var izdarīt pirmos mēģinājumus pacelt galvu nosliece uz vēdera jau pusotru līdz diviem mēnešiem. Mēģinājumi uz tiem būs pavisam neskaidri, vecāki var pievērst uzmanību tam, ka bērns neuztur galvu vairāk nekā dažas sekundes, turklāt tas var turēt to mazliet greizs. Tā kā kakla un kakla skriemeļu muskuļi tiek nostiprināti, galvas pieaugums būs vairāk pārliecināts, un aizture būs ilga.

Parasti 2-3 mēnešus bērni jau zina, kā pacelt galvu un turēt to vertikāli līdz pat vairākām minūtēm. Ja bērns sāka turēt galvu, tad viņš ātri saprot, kādas priekšrocības viņam dod - pārskats paplašinās. Lai pagrieztu galvu vertikāli, pagriežot to pa labi vai pa kreisi, bērni sāk mazliet vēlāk - tuvāk 3,5-4 mēnešiem. Visbeidzot, bērni sāk pacelt galvas no gulēja stāvokļa. Viņi to iemācīsies tikai par 5 mēnešiem.

Jums ir jāsaprot, ka galvas turēšana bērnam ir ārkārtīgi sarežģīts uzdevums. Galu galā, jaundzimušā galva ir diezgan liela un smaga, un prasme nozīmē galvas svara saglabāšanu ar mugurkaula un kakla muskuļu palīdzību. Tāpēc daudz faktoru ietekmē prasmes izskatu. Pirmais, kas izstrādā aizmugurējos kakla muskuļus, sānu - pēdējā kārtā.

Kāpēc bērns nesaglabā galvu?

Ja bērns attīstās saskaņā ar grafiku, vecāki par to ir neticami lepni. Bet, ja atnāca laiks, un bērns nekad nespēja turēt galvu, tad mātes parasti ir ļoti noraizējušās un spīdzina sevi ar pieņēmumiem. Patiesībā normas, ko vecāki vada, ir diezgan nosacītas. Bērnam vispār nav pienākuma attīstīties tādā veidā, kādu tās paredz, jo tai var būt pamatoti iemesli fiziskās attīstības individuālajām iezīmēm.

Galvenais iemesls ir gestācijas vecums. Ja bērns piedzima priekšlaicīgi, tad ir nepieciešams vairāk laika, lai stiprinātu kakla muskuļus. Iespējams, ka priekšlaicīgi dzimušie bērni sāks apgūt šo prasmi tikai tuvāk 3 mēnešiem. Tas nav iemesls uztraukumam un pieredzei.Jums ir nepieciešams radīt optimālus apstākļus bērnam, lai viņš varētu augt un attīstīties.

Otrs svarīgais faktors ir drupu veselība. Vēlāk bērni, kas bija cietuši no intrauterīnās hipoksijas, piedzīvoja akūtu hipoksiju grūtā dzimšanas brīdī mātei, kas saņēma dzemdību traumas un bija kādas iedzimtas slimības. Ja bērns pirmajos dzīves mēnešos cieta no saaukstēšanās vai vīrusu slimībām, viņš arī attīstīsies lēnāk nekā veselīgi un stipri vienaudži.

Iespēja pacelt galvu un turēt to vertikāli bērna svars. Ja zemesrieksts ir piedzimis liels un pirmajā mēnesī ieguva vairāk par normu, ko pediatrs noteikti informēs vecākus pirmajā medicīniskajā pārbaudē 1 mēneša laikā, tad viņa motorisko iemaņu apgūšanas iespējas agrāk ir zemas. Visticamāk, bērns sāks turēt galvu ne ātrāk kā 3 mēnešus. Bet zema svara bērni arī attīstās ar zināmu kavēšanos - lai viņu muskuļi turētu slodzi, viņiem vispirms ir jāiegūst normāls ķermeņa svars.

Bērna temperaments ir svarīgs faktors, kas ietekmē viņa vēlmi iemācīties turēt galvu vertikāli. Maz ticams, ka slinks melanholiskais drupatas agrāk centīsies apgūt jaunu ķermeņa pozīciju, ko nevar teikt par ziņkārīgiem un jautriem holēriskiem un sanguīniem cilvēkiem.

Pēdējais pieskāriens ir bērna apstākļiem. Ja māte dara visu iespējamo, lai stiprinātu savu veselību, muskuļus un imunitāti, tad nav iemesla neuzmelt galvu. Bērni, kuru fiziskajai attīstībai tiek piešķirta mazāka uzmanība, vēlāk apgūst savu pirmo motorisko prasmi.

Kāpēc bērns nevienmērīgi tur galvu?

Kā jau minēts, iemesls var būt kakla muskuļu nepietiekams briedums. Bet ar pediatru šis jautājums ir jārisina bez neveiksmes, vismaz tāpēc, ka iemesls var būt greizs.

Šajā gadījumā bērns vienmēr noliekt galvu noteiktā virzienā, un galvas pagriešana uz bojājumu būs ārkārtīgi sarežģīta vai neiespējama. Nedabiska poza, ja bērns tur galvu ar šķērsām, ar slīpumu vienā pusē, tam vajadzētu būt iemeslam konsultēties ne tikai ar pediatru, bet arī ar bērnu ortopēdu.

Krivosheja zīdaiņiem izlīdzinās. Vecākiem ir ieteicama terapeitiskā masāža, vingrošanas terapijas programma. Bet ortopēdam un pediatram jānodod un jāuzrāda medicīnisko procedūru vingrinājumi un metodes. Neatkarīgi, vecākiem būs grūti ņemt vērā novirzes pakāpi un pienācīgi plānot fizisko ietekmi.

Dr Komarovskis

Spēja turēt galvu ir svarīga diagnostikas zīme, tāpēc pediatra pie uzņemšanas noteikti izskaidro, vai mazais tur galvu. Slavens pediatrs Jevgeņijs Komarovskis iesaka ne panikas gadījumā, ja bērns ir nedaudz aizkavējies fiziskajā attīstībā, bet arī nepamanīt iespējamās patoloģijas. Ja pēc 3 mēnešiem bērns pat nemēģina pacelt galvu, guļot uz vēdera, Jevgeņijs Komarovskis iesaka konsultēties ar ārstu.

Pēc ārsta domām, problēmas ar galvas turēšanu parasti rodas daudz mazāk nekā problēmas ar citām, sarežģītākām motoriskām prasmēm, piemēram, sēdus, apvērsumus, indeksēšanu, stāvēšanu, staigāšanu. Vecākiem nevajadzētu mēģināt turēt bērna galvu ar savām rokām, cenšoties viņam palīdzēt.

Mazie necieš šādu bezkaunīgu ārstēšanu ar savu galvu, viņi nekavējoties sāk izmisīgi pretoties. Tas ir labi zināms visām mātēm, kas krūts barošanas laikā mēģināja nodot bērna galvu krūts virzienā. Reakcija būs pretēja. Turklāt pieaugušo nepiedienīgās rīcības var kaitēt bērnam un viņu ievainot.

Komarovskis uzskata optimālāko dabisko attīstību, kad bērns pats sāk pacelt un turēt galvu bez piespiešanas, pat ar zināmu kavēšanos.Kad viņa muskuļi un skriemeļi ir gatavi, bērns noteikti sāks turēt galvu, un viņš to darīs diezgan droši. Ja vecāki vēlas palīdzēt mazajam, tad Komarovskis iesaka pievērst īpašu uzmanību vingrošanai, masāžai un peldēšanai, pastaigas svaigā gaisā.

Pārāk daudz aizkavēta prasme novērsīs citu kustību izpēti, bez spējas turēt galvu, bērns nevar iemācīties apgriezties uz sāniem, nevar sēdēt. Tādēļ ir svarīgi savlaicīgi reaģēt.

Vingrošana un masāža

Nav nepieciešama īpaša piepūles uzlāde un tonizējoša masāža. Lai stiprinātu kakla muskuļus, jums būs nepieciešamas vienkāršas darbības, ko māte jau dara katru dienu. Visefektīvākais vingrojums ir uzklāšana uz vēdera. Šāda poza ir ļoti noderīga zīdaiņiem dažādu iemeslu dēļ: viņa zarnu gaziki pārvietojas ātrāk, mazinās mazuļu kolikas, pastiprinās priekšējā vēdera siena un muguras daļa. Galvas turēšana kļūst par dabisku turpinājumu šajā pozīcijā, jo pēc mēneša bērns sāk interesēties par apkārtējām skaņām, viņš centīsies pagriezt galvu. No nosliece uz vēdera, to var izdarīt tikai ar galvas pacelšanu.

Ja bērns dzemdēts uz vēdera, mātei jāņem vērā viņa svars, priekšlaicīgas dzemdības pakāpe, ja bērns ir dzimis pirms vecmāšu noteiktā termiņa, viņa temperaments un noskaņojums. Ja bērns nejūtas labi vai viņam vienkārši ir slikts garastāvoklis, visticamāk, viņš nevarēs izmantot vingrošanu un masāžu. Pēc bērna brūces dzīšanas bērna vēderu var novietot, tas ir, no apmēram 2,5 līdz 3 dzīves nedēļām.

Lai bērns varētu uzzināt, kā turēt galvu ātrāk, mātei jāspēj pievērst savu uzmanību sev. Tāpēc ir svarīgi sazināties ar bērnu, kamēr viņš guļ uz vēdera, dziedot kaut ko, stāstot dzejoļus, izmantojot mūzikas rotaļlietas vai padarot jebkādas rotaļlietas (tweeters, grabulas).

Noderīgi būs rokturi, kurus māte var iekļaut rīta vingrinājumu vingrinājumu sarakstā. Pieaugušais bērnam dod pirkstu pirkstu un sāk pakāpeniski pacelt bērnu virs masāžas galda virsmas. Bet - īsu attālumu, nevis vertikāli! Šajā pozīcijā kakla muguras muskuļi ir pilnīgi apmācīti, kas galu galā palīdzēs apgūt jaunu prasmi.

Ir iespējams apmācīt kakla muskuļus vertikālā stāvoklī uz mātes rokām. Šajā gadījumā mātei ir jāatbalsta bērns ar vienu roku zem sēžamvietas, otrais - kaklā un galvā. Nepieciešams nēsāt bērnu pareizi, lai nesabojātu nenobriedušos skriemeļus.

Visām vispārējās klasiskās masāžas metodēm kombinācijā ar šādām pozīcijām ir labvēlīga ietekme uz kakla muskuļu stiprināšanu. Noderīga un peldēšana īpašā ortopēdiskajā lokā, kas tiek nēsāta ap kaklu un piestiprināta. Bērns var peldēties šādā lokā, sākot no 1 mēneša, ja to piešķir neirologs.

Par "agrīnajiem" bērniem

Jaunizveidotās mātes mazvērtības komplekss var radīt atsauksmes no citām mātēm, kas ir ļoti lepni par savu bērnu agrīnu attīstību. Ja sieviete apgalvo, ka viņas bērns viena mēneša laikā sāka pārliecināt galvu, tad nav iemesla neticēt. Bet arī iemesls priekam - diemžēl! - pārāk. Visbiežāk agrīnās prasmes noteikšana norāda uz kakla muskuļu hipertoniskumu un var liecināt arī par paaugstinātu intrakraniālo spiedienu. Agrīna galvas pacelšana ir arī iemesls, lai konsultētos ar ārstu, nevis vispār par bērna ģēniju. Veselam bērnam 1 mēneša laikā nevajadzētu paturēt savu galvu.

Pirmie bērna mēģinājumi pacelt galvu tomēr var notikt mēneša laikā. Bet šajā jautājumā ir ļoti svarīgi, cik ilgi drupatas var turēt galvu. Veselīgs bērns apgūst prasmi pakāpeniski, katru dienu uzlabojas, labāk un labāk. Ja bērns strauji un pēkšņi sāka turēt galvu, tas ir satraucošs zīme par muskuļu tonusa pārkāpumu.

Nākamajā videoklipā Dr. Komarovskis izskatīs divus galvenos jautājumus, par kuriem lielākā daļa vecāku rūpējas: vai viņu bērns atbilst standartiem un vai viņš iekļaujas noteiktajā attīstības termiņā.

Aprēķiniet imunizācijas grafiku
Ievadiet bērna dzimšanas datumu
Informācija, kas sniegta atsauces nolūkos. Nelietojiet pašārstēšanos. Pēc slimības pirmajiem simptomiem konsultējieties ar ārstu.

Grūtniecība

Attīstība

Veselība