Kā sākt bērna sacietēšanu un kādi principi jāievēro?

Saturs

Nesen arvien vairāk vecāku domā par bērnu sacietēšanu. Bērnu veselības stāvoklis kopumā pēc pediatru domām atstāj daudz vēlmi. Bērnu ietekmē daudzi negatīvi faktori - slikta ekoloģija, visu datoru datorizācija, vispārējs mobilitātes un aktivitātes samazinājums.

Šādos apstākļos fizioterapijas pārbaudītas metodes, kas ietver sacietēšanu, var rūpēties par bērna imunitāti.

Par sistēmu

Cietināšana neattiecas uz ārstēšanas metodēm, tāpēc tā neārstē hroniskas slimības.

Bērnu sacietēšana - fizioterapijas metode, kas palīdz stiprināt bērna imūnsistēmu un tādējādi censties novērst biežo saslimstību.

Bērnu sacietēšana nozīmē bērna kontaktu ar dažādiem dabas faktoriem: ūdeni, gaisu, saules gaismu, dažādām temperatūrām, atmosfēras spiedienu. Tas viss pakāpeniski palielina organisma spēju izturēt dažādus negatīvus faktorus, neapdraudot cilvēku veselību.

Mēs varam teikt, ka sacietēšanas sistēmu izgudroja nevis cilvēki, bet gan pati daba, jo, tiklīdz šāda saskare ar dabisko vidi bija pilnīgi cilvēka ikdienas dzīvesveids. Mēs staigājām basām kājām, nomazgājot ar aukstu ūdeni, nebaidījās no saules un vēja.

Mēģinājumi tuvināt mūsdienu dzīvi dabiskai, noteiktai dabai palīdz saglabāt milzīgo iedzimto adaptācijas potenciālu.

Daudzi vecāki ir ieinteresēti, bet par to, kas patiesībā ir cietināšanas metode, ka tā spēj dot mīļotajam bērnam? Fakts ir tāds, ka gaiss, ūdens, temperatūras izmaiņas, kas ietekmē cilvēka ķermeni, rada daudzpakāpju ķermeņa reakciju kompleksu. Tas ietver ne tik daudz specifisku orgānu (aknas vai sirds), bet visas sistēmas - muskuļu un skeleta, nervu, asinsrites uc

Organisms tiek mobilizēts, un ar visiem līdzekļiem cenšas saglabāt iekšējos apstākļus stabilā līmenī. Šī mobilizācija ir lieliska apmācība imunitātei un visam organismam.

Pakāpeniski bērns kļūst vairāk pielāgots pasaulei, kurā viņš ir ieradies. Uzlabota veselība šūnu, bioķīmiskā līmenī. Tā rezultātā samazinās biežums, palielinās tonis un labklājība.

Cietināšana ir fizioterapeitiska metode, kas pieejama mājās jebkura vecuma bērniem. Šādas procedūras ir iespējams veikt zīdaiņiem, jaundzimušajiem, maziem bērniem un skolēniem.

Profesijas būs noderīgas arī pieaugušajiem, jo ​​īpaši tāpēc, ka ir grūti iedomāties, ka tikai bērns tiks sacietēts. Parasti tas ir visas ģimenes dzīvesveids.

Protams, ir metodes, kas nav piemērotas bērniem, piemēram, ziemas peldēšana, bet ar ilgstošu sākotnējo apmācību, kā to rāda praksē, to var izmantot arī.

Dzēšanas sistēma nepieļauj pārkāpumus, bezatbildību. Bērna sacietēšana būtu pakāpeniski, un, tiklīdz sākās, neapturiet klases. Ar gariem pārtraukumiem, viss, kas ir sasniegts, ir pagājis, diemžēl sacietēšanas efekts tiek zaudēts.

Pirmā lieta, kas vecākiem, kas nolemj rūdīt bērnu, ir darīt to, lai parādītu to pediatram, jo ​​dažādām metodēm ir savas kontrindikācijas, kas tiks aprakstītas turpmāk.

Nedaudz vēstures

Senatnes ārsti uzminēja par dabas spēku labvēlīgo ietekmi uz cilvēka ķermeni. Grieķijā un senajā Romā tika izplatīts plašs dažādu temperatūru ūdens. Piemēram, puišu audzināšanas metodes Spartā bija balstītas uz ekstrēmu sacietēšanu, jo sabiedrība uzskatīja, ka tas ir vienīgais veids, kā audzēt spēcīgus karavīrus: zēni bija skūta kails, jebkurā sliktā laikā viņi staigāja basām kājām, un vasarā viņi arī tukši, mazgāti ar aukstu ūdeni.

No viena gada vecuma zēniem tika mācīts darboties, džungļu throwing, disks, no diviem gadiem līdz cīņai, un 12 gadu vecumā viņiem tika dota apmetne un pārsējs dzimumorgāniem, un šādās drēbēs spartieši devās visu gadu, un viņiem nebija tiesību sevi sasildīt, pat ja tas bija ļoti auksts.

Senās ēģiptieši aktīvi darbojās zem saules. Viņi saglabāja šo ārstēšanas metodi zīmējumos uz tempļiem, kas saglabājušies līdz mūsu dienām.

Ķīnā senatnē līdz mūsdienām sacietēšana ir valsts mēroga pasākums.. Ķīnieši uzskata, ka sacietēšana izārstē tās slimības, kuras vēl nav.

Krievijā viņi arī centās audzināt bērnus izturīgus un spēcīgus, un tāpēc no dzimšanas viņi tos nogādāja uz pirti un tvaicēja tos sniega ceļā.

PSRS valsts profilakses sistēmā tika uzcelta sacietēšana, to izmantoja bērnudārzos un skolās, ražošanā.. Pēc PSRS sabrukuma valsts novēršana bija pagātne un kļuva par personisku lietu. Katrs no vecākiem nolemj, vai bērns sacietē vai nē.

Pēdējos gados ir bijusi tendence atjaunot vispārējo sacietēšanas sistēmu, jebkurā gadījumā bērnudārzos jau ir parādījušās atsevišķas grupas, kurās cilvēki, protams, nodarbojas ar basām kājām vai ar ūdeni, ar vecāku piekrišanu.

Pabalsti bērniem

Ikviens ir dzirdējis par sacietēšanas priekšrocībām, bet diemžēl vecākiem šajā jautājumā ir ļoti maz ticamas informācijas un zināšanu. Tātad, tiek uzskatīts, ka sacietēšana palielina imunitāti, bet tas ir tikai aisberga gals.

Cietināšana uzlabo asinsvadu stāvoklikas samazina sirds un asinsvadu slimību rašanās iespējamību, stiprina vietējo ādas imunitāti un palielina limfoido audu efektivitāti, kas samazina infekcijas iespējamību, gripu.

Nedomāju, ka pieredzējuši bērni neslimst. Viņi var saslimt, bet viņu slimības ir daudz vieglākas. Sakarā ar augstāku adaptīvo spēju, šādi bērni ātrāk atgūstas pēc veiktajām operācijām.

Cietināšana uzlabo miegu, gremošanu, nervu sistēmu. Cietināti bērni gandrīz nekad necieš no aptaukošanās, alerģiskām reakcijām, enurēzes.

Pirmā dzīves gada zīdaiņu sacietēšana dod iespēju ātri apgūt motoru un runas prasmes, tas ir viens no veidiem, kā novērst saaukstēšanos, kas tiek uzskatīta par visbīstamāko zīdaiņiem.

Rūdītajam bērnam ir vieglāk pielāgoties psiholoģiski, piemēram, 3 gadu vecumā - apmeklēt bērnudārzu, vecumā no 6 līdz 7 gadiem, lai sāktu mācības. Pusaudžiem, kuri ir bijuši rūdīti kopš bērnības, vieglāk ir pubertātes periods.

Noteikumi un principi

Veselības veicināšanai ir daudz grūdēšanas metožu, procedūru metodes arī atšķiras. Principi paliek pastāvīgi. Un ir svarīgi tos pazīt pat pirms vecāki sāk sacietēt savus mazos bērnus.

Pediatra pārbaude

Vispirms ir jānosaka patiesais veselības stāvoklis, sākuma punkts un kontrindikāciju identificēšana. Pediatrs palīdzēs ar to. Piemēram, bērni ar alerģiju pret UV stariem ir kontrindicēti sauļoties, un aukstā alerģijas formā bērns nekļūst par valriekstu komandas locekli. Nevi, patoloģisko dzimumzīmju klātbūtne - kontrindikācija saules iedarbībai, bet ūdens procedūras nav kontrindicētas. Nieru, sirds, centrālās nervu sistēmas patoloģijām nepieciešama atsevišķa shēma, kas padara ārstu konkrētam mazam pacientam.

Konsultācijas ar ārstu ir nepieciešamas arī vecākiem, un šī saruna palīdzēs viņiem labāk izprast cietināšanas mērķi, metodes un drošības procedūras..

Izlaidums

Jebkura jauna ietekme uz bērna ķermeni jāsāk pakāpeniski - ar nelielu laika ietekmi, pakāpeniski palielinot iedarbības laiku. Aukstumam vai karstumam uz nesagatavota ķermeņa var būt šokējošs efekts. Tāpēc temperatūras samazinās un pakāpeniski palielinās, procedūras laiks pakāpeniski palielinās. Un vispārīgi “pakāpeniski” ir galvenais vārds sacietēšanas sistēmā.

Jebkurā metode un metode ir jāaizsargā bērna dzimumorgāni. Vienīgie izņēmumi ir gaisa peldes siltajā sezonā zīdaiņiem.

Konsekvence

Sistēma ir svarīga. Tāpēc sākumsklases ir viena lieta, un tās kļūst par ieradumu. Glabājiet rūdīšanas laiku katru dienu.

Profesijas un procedūras var atcelt tikai tad, ja bērns ir slims ar augstu drudzi. - tas prasa gultas atpūtu un stresa faktoru trūkumu organismā. Bet, tiklīdz temperatūra pazeminās līdz 37,0 grādiem, un bērns sāk pieaugt, jūs varat atgriezties rūdīšanas procedūrās.

Ir svarīgi zināt, ka pēc pārtraukuma, pat ja tas ir tikai nenozīmīgs laikā, temperatūra ir jāsamazina vēlreiz un procedūras laiks ir pakāpeniski un pakāpeniski jāpalielina.

Izvēlieties metodi

Pirmais solis ir izvēlēties sacietēšanas metodi un metodi. Esošā klasifikācija sadala tradicionālās un netradicionālās metodes. Ir nepieciešams ņemt vērā katras metodes priekšrocības un mīnusus noteiktā vecuma bērniem un ņemot vērā konkrēta bērna veselības stāvokli.

Zīdaiņi

Cietināšana var sākties mēneša laikā pēc bērna piedzimšanas.

Pirmajās nedēļās pēc piedzimšanas bērna adaptīvās spējas jau ir ļoti saspringtas: pēc dzemdē esošās, tā nonāk jaunā dzīvotnē. Turklāt slodze bērnam nav tā vērts. Ir atļautas tikai gaisa vannas., kas papildus iedarbības pastiprināšanai būs lieliska bērnu autiņbiksīšu izsitumu, autiņbiksīšu dermatīta novēršana.

Gaisa pirtis sākas no 2 minūtēm un pakāpeniski ievada 10-15 minūtes pirms katras barošanas.

Bērnam jābūt pilnīgi noņemtam, bez autiņiem, vāciņiem un autiņiem.

Pārliecinieties, vai telpas nosacījumi ir pareizi: gaisa temperatūra - no 19 līdz 21 grādiem, ne augstāka, un gaisa mitrums - 50-70%. Izvairieties no melnrakstiem.

Bērna mēnesī pēc gaisa vanna jūs varat sākt noņemt ūdeni istabas temperatūrā. Pēc pāris nedēļu ilgušām treniņiem, jūs varat pārslēgties uz atdzist peldēm saskaņā ar Dr. Komarovska metodi - samazinot ūdens temperatūru vakara peldēšanai katru dienu līdz pusei, līdz temperatūra sasniedz 25 grādus.

Kontrastu duša zīdaiņiem jāizmanto tikai no 5-6 mēnešiem, ar nosacījumu, ka pirms viņš jau bija “satikies” ar vēsām vannām. Ja nē, tad ir labāk sākt ar kājām, kas atmaksājas ar vēsu ūdeni, pakāpeniski pazeminot temperatūru: pēdu kuģi mēdz noslēgties, un tas neradīs vispārēju ķermeņa siltuma zudumu. Pakāpeniski sāk maksāt un kājas, un pildspalvas.

Pirmsskolas vecuma bērni

Starp tradicionālajām pirmsskolas vecuma bērnu metodēm ir iespējams pamanīt, ka bērns pamazām mācās atdzist un pēc tam aukstumā.

Netradicionālās metodes, piemēram, ir vēlams, lai duša ar atkārtotām ūdens temperatūras izmaiņām attiektos tikai uz bērniem, kuri jau ir pielāgojušies tradicionālajai sacietēšanai. Jāapzinās, ka pirmsskolas vecumā ir svarīgi apvienot metodes sacietēšana ar vingrinājumu - tad rezultāti būs ātrāki un pamanāmāki.

Gaisa pirtis kompleksā ar fizisko aktivitāti ir mobilās vai sporta spēles siltā sezonā, āra vingrošana.

Ūdens procedūrām pirmsskolas vecuma bērnam vajadzētu ietvert peldēšanu atklātā ūdenī vasarā. Noderīga basām kājām. Ja ir iespēja, jums ir jāmudina viņu uz ielas vasarā, ļaut bērnam staigāt basām kājām, valstī, tas palīdzēs ne tikai stiprināt imūnsistēmu, bet arī būs labs plakanās pēdas profilakse.

Pirmsskolas vecuma bērniem bērnudārzos bieži tiek organizētas sacietēšanas grupas. Ja tas ir jūsu uzņēmumā, ir vērts rakstīt bērnu. Nodarbības tur notiek medicīnas darbinieka uzraudzībā, kurš jebkurā laikā ir gatavs konsultēt vecākus visos jautājumos, kas saistīti ar cietināšanu mājās un bērnudārzos.

Īpaši noderīgi, lai apmeklētu šādu grupu, būs bieži slimi bērni.

Ūdens sacietēšana - kas jums jāzina?

Tā ir viena no efektīvākajām un efektīvākajām metodēm, kas attiecas uz tradicionālo. Tomēr jums ir jāsaprot, ka nepareizā pieeja var kaitēt bērnam. Ir vairāki veidi, kā izmantot ūdeni: mazgāšana un peldēšanās, peldēšanās dušā, vanna un sauss ar aukstu ūdeni.

Ja bērns pirms tam nav bijis rūdīts, sāciet ar mazgāšanu, iegremdējot rokas vēsā ūdenī, un pakāpeniski turpiniet berzēt un rīkoties.

Pareiza sacietēšana ar ūdeni nozīmē pakāpenisku temperatūras samazināšanos.

 • Sāciet ar ūdeni 35 grādos un zemāk par 1-2 grādiem dienā, līdz bērns sāk mierīgi uztvert ūdeni 16 grādos.
 • Zīdaiņiem samazināšanas režīms ir vienmērīgāks - par pusi grādu dienā, un galīgā temperatūra ir ierobežota līdz 23 grādiem.

Veļas mazgāšanai jāietver ne tikai ūdens saskare ar seju, bet arī kakla, roku uz elkoņiem, augšējās krūtis pārlešana.

 • Ja tā ir vasarā, varat nekavējoties veikt šo mazgāšanu ar krāna ūdeni (vēlamā temperatūra ir aptuveni 20 grādi).
 • Ja pagalmā ir ziema, nevajadzētu pakļaut ķermeni spēcīgam stresu, sākt mazgāt bērnu ar siltu ūdeni (apmēram 30 grādi) un pakāpeniski samazināt temperatūru līdz 17 grādiem. Bērnam jāmazgā vismaz 4 minūtes.

Ja nolemjat sākt ar kājām, lūdzu, atcerieties, ka pēdu un apakšstilbu temperatūras iedarbības laiks nedrīkst pārsniegt 15 sekundes pašā sākumā un sasniegt minūti, un pēc tam, kad tas ir iemērkts uz bērna, jums jāvelk kājas ar cieto dvieli, lai stimulētu asinsvadu un bioloģiski aktīvo darbu. pēdas punkti.

Beršana tiek uzskatīta par efektīvāku metodi nekā mazgāšana.. Pārdošanā ir speciālas frotē vannas dūraiņi. Tas ir tas, kas jums nepieciešams.

Samitriniet to vēsā ūdenī un sāciet pacelt bērna rokas virzienā no apakšas (no pirkstiem) uz augšu (līdz plecam). Pēc rokām noslaukiet kaklu un krūtis, muguru un vēderu ar līdzīgām masāžas kustībām. Veiciet procedūru enerģiski, lai iegūtu laiku, lai noslaucītu visu bērnu maksimāli 2 minūšu laikā. Tad dvielis noslauka mitru ādu uz mazu apsārtumu.

Pēc normālas peldes tērēt ar aukstu vai aukstu ūdeni.

Neaizmirstiet, ka pēc dezusēšanas jums arī jāmazina bērns ar sausu cieto dvieli.

Kontrindikācijas ūdens sacietēšanai nav tik daudz:

 • aukstā alerģija;
 • augsta ķermeņa temperatūra;
 • dažas urogenitālās sistēmas slimības akūtā stadijā;
 • garīga slimība, kad aukstā duša var izraisīt paniku, agresiju vai histērisku uzbrukumu bērnam.

Gaisa un saules

Gaisa peldes būs efektīvākas, ja tās tiks kombinētas ar UV stariem. Līdz ar to staigāšana bez krekla un basām kājām dzīvoklī ir noderīga, bet līdzīga pastaiga pa sauli ir divkārši noderīga.

Saules gaismā bērns saņem D vitamīnu, kas nepieciešams viņa ķermenim, kura trūkums noved pie sāpēm un citām veselības problēmām. Bet šī sacietēšanas metode prasa stingru kontroli no pieaugušajiem: lieko saules gaismu var negatīvi ietekmēt bērna stāvokli.

Ja bērns vēl nav gadu vecs, nav nepieciešams viņu novietot klaidonis saulē. Šādiem zīdaiņiem tieša saules gaisma ir kontrindicēta. Viņi labāk iegūst daļu no ultravioletā starojuma ēnā.

Bērni, kas vecāki par vienu gadu, ir jāatbrīvo no saules laikā, kad saules aktivitāte nav tik agresīva - no rīta pirms plkst. 11.00 un pēc pusdienām no 16.00. Uzreiz kails saulē bērns netiek atbrīvots. Pirmkārt, viņam jāiet pa vieglajām drēbēm, tad nedēļas laikā mātei vajadzētu samazināt apģērba gabalu skaitu līdz kailumam (protams, jūs varat staigāt privātās mājsaimniecības teritorijā vai valstī).

Bērniem, kas jaunāki par 7 gadiem, bērniem, kas jaunāki par pieciem gadiem, sauļošanās laiks saskaņā ar atklātajiem stariem nedrīkst pārsniegt 15 minūtes dienā - 25 minūtes skolēniem - 30 minūtes..

Ļoti efektīva saules un ūdens apstrādes kombinācija.

Saules sauļošanās laikā mēs nedrīkstam aizmirst, ka bērnam nevajadzētu būt izslāpušam - rūpēties par dzeramā ūdens pudeli. Neaizmirstiet savākt galvas panamu vai ķiveri.

Sauļošanās ir kontrindicēta:

 • bērni ar melanomu;
 • milzu un lielo nevi;
 • patoloģiskie moli (neregulāri, lieli, paaugstināti).

Ir arī nevēlams sauļoties bērniem ar fotoalerģiju (alerģiski pret UV stariem).

Bērniem ar godīgu ādu un taisnīgiem matiem sauļošanās laiks ir mazāks nekā tumšiem bērniem, jo ​​tie var sauļoties ātrāk.

Dažas netradicionālas metodes

Vecāki var patstāvīgi praktizēt netradicionālās sacietēšanas metodes, bet vispirms ir vērts uzdot speciālista - pediatra vai fizioterapeita viedokli.

Kāju sacietēšana basām kājām

Šādas metodes ietver kāju sacietēšanu ar basām kājām metodi kājām (daži bērni staigā basām kājām pat sniegā, kas ir piemērots tikai labi apmācītiem).

Sāciet staigāt basām kājām ar māju vai dzīvokli - no bērna noņemt vilnas zeķes, atbrīvoties no čībām.

Pirmkārt, bērnam ir jāiemācās staigāt gaišās zeķēs 4-5 minūtes dienā.. Katru dienu pievienojiet minūti un pakāpeniski atbrīvojieties no zeķēm kopumā.

Vasarā māciet bērnam staigāt basām kājām uz smiltīm, uz zemes, uz zāli. Ar centību un pastāvīgu apmācību, jūs varat pakāpeniski nākt klajā un staigāt basām kājām sniegā.

Cietinošs rīkle

Rīkles sacietēšana tiek veikta, izmantojot ļoti garšīgu un patīkamu metodi - ēdot saldējumu. Šī dzēšana būs pievilcīga gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Slaucot sniega un staigājot pa to

Ziemā, daži prakse sniega berzes un staigāšana sniega. Šī metode nav piemērota bērniem ar hroniskām elpošanas sistēmas slimībām un aukstu alerģiju. Pārējie var mēģināt.

Sākumā vecāki no saviem bērniem izņem vienu apavu un tikai 5-10 sekundes novieto kājām sniega. Tad šādas darbības tiek veiktas ar otro kāju. Tad jūs varat novietot divas kājas uz sniega.

Laiks, kad sākas vai iet pa sniega sniega sākumā, nedrīkst pārsniegt 30 sekundes, pakāpeniski to palielināt un palielināt līdz 7-10 minūtēm.

Dr Komarovskis

Slavenais pediatrs Jevgeņijs Komarovskis apgalvo, ka jaundzimušajam nav nepieciešams sacietēt, jo daba jau ir radījusi viņu pēc iespējas tuvāk dabai. Vecāku uzdevums ir vienkārši uzturēt apstākļus, kas palīdzēs bērnam saglabāt spēju pielāgoties - nevis mufēt, nevis pārpildīt, lai dotu iespēju sazināties ar vēju, sauli, ūdeni.

Dažāda vecuma bērniem un viņu vecākiem, ārsts sniedz vairākus svarīgus padomus, kurus var uzskatīt par ieteikumiem sacietēšanai:

 • staigāt biežāk (uz skolu, bērnudārzu utt.);
 • pārliecinieties, ka bērna apģērbs ir ērts, lai tas neizdegtu, nepārkarsētu;
 • pārtikai jāatbilst enerģijas izmaksām (nepārnesiet bērnu).

Tikai vispārējas izmaiņas visas ģimenes dzīvesveidā radīs rezultātus.

No dousing 5 minūtes dienā, kad bērns pavada pārējo laiku ar planšetdatoru vai televizoru ar šķeldu, nebūs nekādas priekšrocības.Un neviens atgādinājums saskaņā ar sacietēšanas noteikumiem palīdzēs bērnam kļūt veselīgākai, tikai vispārēja dzīvesveida maiņa, saka Komarovskis - labākais veids un veids, kā uzlabot bērnu.

Ārsts Komarovskis pastāstīs par to, kā sākt nākamā videoklipa bērna sacietēšanu.

Informācija, kas sniegta atsauces nolūkos. Nelietojiet pašārstēšanos. Pēc slimības pirmajiem simptomiem konsultējieties ar ārstu.

Grūtniecība

Attīstība

Veselība